Jak jsem se zbavil akné (a mnohem více) díky zdravé stravě

Rozhodl jsem se ve stručnosti sepsat tento krátký příběh, protože stále narážím na lidi, kteří mají problém s akné, a současná medicína tento problém prostě neumí řešit. Zároveň je mi až smutno z toho, kolik mýtů koluje o "zdravé" stravě. Nastíním vám svůj pohled na tuto problematiku, bez složitých detailů, chemických sloučenin, ale většinou i bez argumentů. Snad vám to něco přinese.

Akné mi, jako asi většině klukům, začalo v pubertě. Zvláštní ale bylo, že se mě drželo i po tom, co ostatní přešlo. Mámu to dost trápilo, kupovala mi různá mýdla, gely, krémy, mastičky, ale nic nepomáhalo. Jediné, co jakžtakž zabíralo, byla mast na bázi antibiotik. Ale i s ní jsem to měl pořád dost špatné. K vyřešení ani nepřispívalo, že celou tu dobu jsem byl hrozně ignorantní, tvrdohlavý a nezáleželo mi na tom, jak vypadám. Nemyslel jsem si, že bych s tím měl něco dělat.

To se začalo lámat někdy v mém sedmnáctém roce. Začalo mi vadit, že vypadám hůř, než bych mohl bez akné, a také jsem se začal znepokojovat tím, že až mě přejde (ještě stále jsem naivně doufal, že samo časem vymizí), zůstanou mi po něm jizvy. I když jsem začal používat čisticí prostředky ještě více, nic nechtělo zabírat. Na dermatologii mi dokonce doktorka chtěla předepsat nějaký brutální lék s ještě brutálnějšími vedlejšími účinky, ale naštěstí jsme na to s mámou neskočili. Bylo to někdy v této době, když jsem poprvé narazil na spojitost se stravou.

Tehdy jsem hrozně rád pil mléko, často více než půl litru denně. Začal jsem si všímat, že to má špatný vliv na mé akné. Rychlé googlování napovědělo, že by to mohlo mít souvislost s hormony, které jsou v mléce obsaženy (mnohem později se ukázalo, že za to může něco jiného). Po vysazení mléka došlo samozřejmě ke změně k lepšímu, ale po pár týdnech, i když jsem mléko pít nezačal, se to opět začalo zhoršovat. Všiml jsem si druhé souvislosti – sladkosti. Snažil jsem se tedy omezit ládování se čokoládou a sušenkami. To samozřejmě dost dobře nešlo, protože závislost na sladkém je strašně silná a nejde ho prostě jen tak přestat jíst. Ale snažil jsem se ho omezovat a akné se opět o dost zlepšilo, ale opakovala se stejná situace – po pár týdnech jsem byl zase na začátku.

Takhle to trvalo více než rok, nepil jsem mléko a snažil jsem se nejíst sladké (to jsem si ale dost nalhával, ve skutečnosti jsem ho jedl stále dost – všichni víme, jak funguje závislost), ale akné se střídavě zlepšovalo a zhoršovalo, bylo to totálně mimo mojí kontrolu. Snažil jsem se v těch sinusoidách vysledovat nějaké trendy a vymýšlel jsem si všemožné pověry. Snažil jsem se vůbec na obličej nesahat, neustále měnit povlečení na polštáři, v pokoji si často větrat, krotit své výbuchy vzteku (dozvuky puberty), chodit co nejvíce na slunko, pravidelně v pokoji vysávat prach, co nejvíce sportovat, … . Ne, že by to všechno byly špatné činnosti, ale mému akné to vůbec nepomáhalo.

Obrat k lepšímu nastal na přelomu 19 let. Zkusil jsem znovu googlovat, tentokrát více do hloubky. Snažil jsem se pochopit, jak akné vlastně vzniká na fyziologické úrovni. Uvědomil jsem si, že i když je to problém kůže, příčiny jsou z části i vnitřní, většinou hormonální. Začal jsem tušit, že jedním z hlavních důvodů bude hormon insulin. Díky tomu se mi i objasnilo, proč v pubertě je "normální" mít akné. Může za to růstový hormon IGF-1, který má v těle stejné účinky jako insulin. Díky nově nabytým informacím jsem se začal zabývat glykemickým indexem a glykemickou náloží, zkoumal jsem tabulky jídel, kde se tyto hodnoty porovnávaly, a snažil se minimalizovat insulinové výkyvy. Kromě vyložených sladkostí jsem omezoval i slané sušenky, bílé pečivo, velmi sladké ovoce (meloun, hroznové víno, ananas, …) a další. Stále mě ještě brzdila silná závislost na cukru, ale bylo to poprvé, kdy jsem začal mít konečně nějaké výsledky. Celkově se mi obličej zlepšil, ale k dokonalosti to stále mělo hodně daleko a pořád jsem to neměl úplně pod kontrolou. I nadále se mi stávalo, že se mi akné najednou zhoršilo a já nevěděl proč. Avšak nějakou část zhoršení jsem už dokázal přiřazovat např. k vypití sladkých drinků minulý večer. Díky tomu jsem už nepropadal beznaději, ale naopak mě to motivovalo, abych se své závislosti na cukru zbavoval. Toto období trvalo celé léto.

Poslední klíčový moment byl na konci letních prázdnin, kdy jsem se začal zajímat o paleo dietu. Jak jsem si o ní začal zjišťovat, narážel jsem jen na samé pozitivní účinky, ať už z výzkumu nebo ze zkušeností lidí, kteří tento styl stravy dodržují. Díky paleo dietě prý shodíte tuky, přiberete svaly, vyhnete se cukrovce, rakovině, srdečním onemocněním a jiné slibné účinky. Paleo dieta není dieta ve smyslu, že se několik týdnů držíte plánu a pak se vrátíte ke svému běžnému jídelníčku. Spíše je to styl stravování, kterým se můžete řídit celý život. Tento styl má jednoduchou myšlenku – snaží se skladbu jídelníčku přiblížit stravě původních lovců a sběračů. Takže základním kamenem je maso, vejce a dále zelenina, ovoce a ořechy. Vyřazují se produkty zemědělství a uměle vyrobené potraviny, tj. obilniny, pečivo, mléčné výrobky, luštěniny, sušenky, rostlinné oleje, alkohol a káva.

Tehdy jsem si říkal, že není šance takhle přísnou dietu dodržet. Zvlášť se svým studentským rozpočtem a životem, navíc jezení v menze je tak pohodlné. Ale byl jsem dost namotivovaný a říkal jsem si, že musím udělat maximum i když to nebude perfektní. Tak jsem začal jednotlivé kategorie jídel rozebírat. Zjišťoval jsem, které konkrétní látky v jednotlivých potravinách jsou škodlivé a jak. Chtěl jsem vyřadit jen ty nejškodlivější potraviny. Jako nejhorší jsem zvolil obilí, druhé v pořadí bylo mléko a mléčné výrobky. Zachoval jsem jen máslo a vysokotučnou smetanu a asi bych se nebránil ani bílému jogurtu. Dále jsem nahradil rostlinný olej na smažení máslem a sádlem a nadobro jsem skoncoval se sladkým. Zlepšení se dostavilo ještě ten den.

Kromě většinového vymizení akné jsem si začal všímat dalších pozitivních změn. Méně jsem se potil, nebyl jsem přes den tolik unavený a zlenivělý, přestal jsem mít neustálý hlad a shodil jsem nějaký tuk (i když jsem ho ani předtím moc neměl), avšak sílu jsem neztratil, naopak jsem se pořád zlepšoval. To všechno mi dodalo ještě větší motivaci pokračovat. Bez pečiva a knedlíků jsem se naučil žít až překvapivě rychle a na mléčné výrobky jsem si ani nevzpomněl. Už to nebylo jen o čistém obličeji. Chtěl jsem dotáhnout do konce, co jsem začal, překonat sám sebe i tlak okolí (podpory od ostatních jsem se moc nedočkal, spíše naopak). Věděl jsem, že až to přechodné období bude za mnou, všechno se mi několikanásobně vrátí.

V průběhu jsem ještě musel vyřadit kakao, hořkou čokoládu (včetně 85%+) a nakonec i ty luštěniny (týkalo se to hlavně fazolových konzerv a arašídů). Dobré výsledky mi zůstávají, i když si v menze dám rýži nebo brambory, přestože tyto přílohy nejsou paleo. Jediné, čeho jsem se doteď nevzdal, je pivo a ostatní příležitostní alkohol. Ale i tak jsem se dokázal akné zbavit z 99%, a pokud se nějaké objeví, nemůžu to svádět na nic jiného, než na sebe. Konečně je to něco, nad čím mám kontrolu, a to je to důležité.

I když jsem už došel docela daleko, otočil svůj jídelníček o 180°, úplně se oprostil závislosti na sladkém i celkově na nezdravém jídle a fyzicky se nyní cítím nejlépe za celý život, tak stále nejsem na konci. Optimální strava znamená vyvážit zdraví, chuť, cenu, dostupnost, čas na přípravu a další faktory. Je to experimentování na celý život.

Michal Punčochář


Pokračování: Jak se zbavit akné


Komentáře

Podělte se o své zkušenosti s akné nebo stravou, co Vám osobně pomohlo nebo nepomohlo? Zeptejte se na cokoli v komentářích, nebo mě kontaktujte přímo.
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Dekuji
06.10.2018 00:57
Lenka napsal(a)...trvalý odkaz
Skvělý článek! Klobouk dolů a mohu jen potvrdit...tělo je třeba uzdravit zevnitř! :-) Mě pomohlo úplné vyřazení cukrů (kromě jednoho ovoce), mléčných výrobků (kromě řeckého jogurtu jednou za sto let), produktů z pšenice a celkově pečiva, alkoholu, uměle zpracovaných potravin...a je to znát! :-).
30.08.2017 19:11
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Tak tenhle článek mě opravdu nakopnul k tomu,abych se sebou začala něco dělat. Akné nemám zas tak hrozné,spíš lehce nadprůměrné, ale stejně mě dost štve. Je mi teprve 13, takže mi přijde jako blbost vyškrtnout skoro všechno jídlo z jídelníčku, když jsem "ve vývinu". Spíš se ho pokusím omezit. Ale moc děkuji, třeba se akné díky tomuhle zbavím napořád...
11.08.2017 00:12
Kill cancer napsal(a)...trvalý odkaz
Za akné je z většiny zodpovědná strava (jsi to co jíš )
Co pomohlo mě : kombinace kurkumy ,pepře a oliv.oleje
Každý ráno vymačkana polovina citrónu
Omezení chipsu a obecně přesmažených škrobů
Když čokoládu tak jedině od 70% obsahu kakaa
Omezení kuřecího masa jako náhrada je super kruti
Zelena zelenina
25.07.2017 09:21
Jan28 napsal(a)...trvalý odkaz
Ahojte, souhlas, nejezte cukr & bílé pečivo a alergeny jako mléko. Já třeba nemůžu ještě vejce a soju - to je pro mě taky alergen, takže nemůžu defakto nic, jen ty "zdravé hnusy" ;-D Uvidíte že když budete jíst zdravě a bez cukru (například - rýže, zelenina, ryba apod..) tak budete mít během měsíce mnohem lepší pleť a nebo se vám akné ztatí úplně. Každý se musí rozhodnout sám a tu čokoládu (mléko, cukr) si prostě nedat .. jinak víte co bude následovat až se postavíte před zrcadlo .. ;-)
11.07.2017 08:16
Viki napsal(a)...trvalý odkaz
Tyjo super! Gratuluji! Urcite sdilim nazor, ze vse co se deje s nasim telem vychazi z toho co do nej vkldame :). Akorat ty sladkosti... ne a ne se jich zbavit :/. Dekujeme za prinosny clanek!!!
23.04.2017 08:25
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Skvělá rada, určitě zkusím. Sice je mi 13 ale akné mám proti spolužákům znatelně víc. už mě štve kjak po mě mamka patlá ty chemické přípravky, kolikrát se to zhorší protože mám alergii na něakou chemii obsaženou v tom. doufám že mi tohle pomůže a děkuji <3
09.01.2017 22:21
S napsal(a)...trvalý odkaz
10 let se potykam s akne. Pubertu clovek jeste vstreba, ze tehdy je to normalni. Ale kdyz je vam 27 tak uz se to normalni nezda.. za ty leta bohuzel ucinnou metodu neznam. Jen vim ze dermatolog pomuze zmirnit projevy kratkodobe ale pricinu nikdo z nich nehleda. Tak jsem se zacala vyhybat pecivu.. celkem bez problemu ho vubec nejim ale musim souhlasit s Michalem ze v tom pricina zrovna neni. Tak zkousim vysadit mleko a jim jen bezlaktozove jogurty. Protoze jogurty miluju a neumim si bez nich predstavit jidelnicek. Kdyz to nepomuze tak zkusim hold vysadit tyto vytobky uplne. : ( Hodne zdaru vsem
17.10.2016 14:18
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
problém je spíš ten že když člověk jako já chce přibrat na váze tak to nejde dohromady s léčbou akné asi :/
29.09.2016 23:43
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
maso, vejce, zelenina, ovoce a ořechy to všechno je jenom o vitamínech nic na tom není... stačí zadat do vyhledávače vitamíny pro lečbu akné čekal jsem trochu lepší radu ale tohle už všechno vím :D
29.09.2016 23:41
maria napsal(a)...trvalý odkaz
Prášky proti akné - http://nplink.net/5NoaCCuP
Měl jsem na obličeji ošklivé vyrážky víc jak 15 let a teď jsou všechny pryč.
28.02.2016 17:17
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Moc děkuji za odpověď... Budu se snažit si upravit jídelníček abych se z toho dostala :)
28.12.2015 14:30
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Anonym:
Ahoj, osobně pečivo nejím vůbec, úplně jsem ho nahradil zeleninou. Určitě můžeš zkusit tmavé pečivo, je lepší než to světlé... Držím palce :)
28.12.2015 13:46
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj, tvůj článek je zajímavý a chtěla bych ho zkusit...nikdy jsem akné neměla tolik jako teď. Mám problémy s hormonama jelikož jsem teď měla cystu a nějak se mi to nedaří zklidnit. Chtěla bych se zeptat čím si nahrazuješ pečivo ? Jíš tmavé a nebo žádné a nahrazuješ si to nečím jiným ?
28.12.2015 13:15
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Naty:
Ahoj, černé tečky a akné mají velmi podobné příčinny, takže určitě je šance, že ti paleo strava pomůže :)
17.11.2015 22:52
Naty napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj mohla bych se zeptat myslíš ze by mi paleo strava moa pomoci s černými tečkami? Díky :))
17.11.2015 22:42
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Ivana:
Není to tak, vždy když dietu výrazně poruším, akné se začne vracet.
28.10.2015 15:06
Ivana napsal(a)...trvalý odkaz
možná byl výsledek také již zvýšeným věkem

28.10.2015 14:18
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Bára:
Karob by měl být dobrý. Černá káva taky, když si na ní nevypěstuješ závislost.

Určitě dej vědět, jak to jde, přeju úspěch :)
23.06.2015 22:31
Bára napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Michale,
děkuju ti moc za odpověď! :)
Doma jsem našla rýžovou mouku a máme i sušené rýžové mléko takže super. :D Nejdřív se zaměřím na ty 3 skupiny, ale zkusila jsem i omezit obiloviny, tak jsem zvědavá :)
Dám ti vědět, jaké mám výsledky :)
Ještě jsem přemýšlela nad karobem -> jako případná náhražka kakaa, ráda totiž vařím a experimentuju :D
A myslíš, že kávu bez mléka i cukru musím také vynechat?

Ještě jednou ti děkuji, s pozdravem Bára :)
22.06.2015 20:32
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Báro,

jsem rád, že se o problematiku zajímáš. Takových lidí je pořeba více :)

Mandlové a rýžové náhražky: mléko a mouka z mandlí nebo rýže je samozřejmě mnohem zdravější než obvyklá mouka z obilí (zejm. pšenice). Já osobně ale tyto náhražky nepoužívám, protože je to mnohem dražší a hůř se to shání. Ale co se týče akné, tolik bych to nekomplikoval a podle 80/20 pravidla bych se soustředil na to nejdůležitější, tj. 1. sladká jídla a pití + kakao, 2. mléko, sýry, tvarohy a 3. rostlinné (omega-6) oleje a všchny přepálené tuky. Několik týdnů bych zkoušel, co udělá vyřazení těhle tří skupin a až pak bych pokračoval obilím a dolaďoval drobnosti. Už u několika lidí jsem viděl, že si naplánovali šíleně přísný jídelníček a po chvíli jim došla vůle a nechali toho úplně. To je pak škoda.

Smažení na rýžovém oleji: na obsah omega-6 je lepší než třeba slunečnicový, ale s máslem a sádlem se nemůže rovnat. Také bych si zjistil při jaké teplotě se přepaluje a dával si na to pozor.

Kyselý pomeranč: já mám zkušenost, že mi způsobuje kopřivku, když jich sním příliš najednou. O akné nic nevím.

Rýžové chlebíky: nevím, je třeba vyzkoušet nebo zjistit hodnoty GI, GL. Ale když už pečivo, osobně bych zvolil něco celozrnného.

Jáhly a sója: jáhly jsem snad nikdy v životě nejedl :D a sója je podle mě nejjedovatější potravina, která se běžně jí. Z luštěnin je celkem v pohodě zelený hrášek.

Obilí: Tenkrát jsem po zvážení vyřadil obilí jako první po sladkostech a mléku. Dneska obilí nepovažuji za klíčového viníka akné. Určitě pomůže přejít z bílého na tmavé pečivo a omezit jeho množství, ale na začátku bych se zaobíral tím důležitým (1., 2.a 3. skupina viz nahoře a viz druhý článek, za kterým si stále ještě stojím).
20.06.2015 22:23
Bára napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj opět :D
Čtu, zkoumám jednotlivé potraviny a zajímalo by mě, zda by se jako alternativa dala použít např: mandlová mouka,mandlové mléko nebo sušené rýžové mléko (zajíc), mohu smažit na rýžovém oleji?
Myslíš, že na akné působí i kyselé ovoce jako pomeranč?
Dají se jíst např. rýžové chlebíky ze zdravé výživy?
Máš zkušenosti i s obilovinami jako jáhly, sója? V článku jsi psal, že po zvážení si jako hlavní vyřadil obilí. Proč působí výkyvy inzulínu?

Vím, že se hodně ptám, ale opravdu s tím akné chci zatočit! Děkuji za odpověď. :)
20.06.2015 20:18
Bára napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj, přečetla jsem si tvůj článek a vím, že máš pravdu. Nejsem z toho nadšená, protože jsem také milovník sladkého a dělám si věci na sladko i když zdravěji. Také mám moc ráda oves, jogurt a tvaroh. A moc nemusím maso.
S akné bojuju od puberty. Teď je mi 19 a stále se mi tvoří. Vím, že se mi zhoršuje po mléku a cukru a vím, že když jsem jednu dobu jedla dost čistě, akné se neuvěřitelně zlepšilo.
Trápí mě a chci se ho zbavit. Bude to těžké, ale věřím, že toto pomůže. Děkuji ti moc za tento článek i za ten druhý. Mám deník a od zítřka -> na to jdu! Kéž se dočkám dne, kdy budu moci chodit bez make-upu!
20.06.2015 17:25
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Barbora:
Ahoj,
díky za Tvůj komentář. Za vliv mléka na akné může mléčná bílkovina, která spouští silnou inzulinovou reakci, i přestože mléko neobsahuje téměř žádný cukr. Velmi lehce jsem to zmínil i v mém druhém článku.

A díky za doporučení, o zmiňovaném druhu stravování jsem něco slyšel, ale samotnou knihu jsem nečetl.
27.04.2015 22:20
Barbora napsal(a)...trvalý odkaz
"Tehdy jsem hrozně rád pil mléko, často více než půl litru denně. Začal jsem si všímat, že to má špatný vliv na mé akné. Rychlé googlování napovědělo, že by to mohlo mít souvislost s hormony, které jsou v mléce obsaženy (mnohem později se ukázalo, že za to může něco jiného)."
Mohl bys, prosím, prozradit, co za to může?
Děkuji ti za tento inspirativní článek, ráda bych ti doporučila knihu Fit pro život (H. Diamonds).
27.04.2015
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
No každopádně to zkusím po měsíci dám vědět jak to zabírá. pokud to zabere tak děkuju.
20.04.2015
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Anonym:
Ahoj, díky za Tvůj komentář.
> A uzeniny nejsou "uměle vytvořené" potraviny? Odkdy?
Máš pravdu, uzeniny jsou uměle vytvořené potraviny a tudíž také nejsou paleo. Do svého jídelníčku jsem je zavedl pouze dočasně jako kompromis (nahrazení většího zla menším) a postupně je také vyřazuji, což se mi docela daří.

> Paleo je nesmysl...
Mohl bys, prosím Tě, rozvést, proč si to myslíš?
03.04.2015
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
A uzeniny nejsou "uměle vytvořené" potraviny? Odkdy? Paleo je nesmysl...
03.04.2015
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Petr: K snídani buď vajíčka (smažená, vařená, míchaná), uzenina (šunka, salám, párky, tlačenka, ...) + nějaká zelenina (paprika, okurka, rajče, mrkev, salát, zelí, ...) nebo ovoce (většinou jablko). To stejné i pro svačiny a pozdní večeře. Obědvám v menze, kde volím maso + rýže nebo maso + brambory a podle toho, jak chci boostovat sacharidy, buď sním všechno nebo nějakou přílohu nedojím. Na večeři buď jdu znova do menzy, nebo když mám čas, tak si vařím. To je pak maso + zelenina (syrová nebo vařená) nebo poslední dobou i hnědá rýže.
18.02.2015
Petr napsal(a)...trvalý odkaz
Alespoň rámcově, jak řešíš jídlo přes týden?
18.02.2015