Jak se zbavit akné

Uplynula nějaká doba, co jsem napsal článek Jak jsem se zbavil akné. Pokud jste ho nečetli, doporučuji jím začít. V souvislosti s ním jsem od vás obdržel různé reakce. Někdy to byl silně vyhraněný nesouhlas. Jindy jste měli obavy, zda je tento druh stravování dlouhodobě udržitelný, zda je to vůbec zdravé a jestli člověku nechybí nějaké látky oproti moderní „vyvážené“ stravě. Někdo šel dál a komentoval finanční stránku paleo stravy.

Mezi časté protiargumenty mimo jiné patřilo, že sacharidy člověk k životu prostě potřebuje, že přílišná konzumace masa člověku škodí, že luštěniny a obilniny jsou zdravé, že po tučném mase se tloustne a zvyšuje cholesterol, nebo že trocha cukru nikomu neuškodí.

Avšak některé z vás to namotivovalo a rozhodli jste se se svým jídelníčkem něco udělat. Ale možná jste nevěděli odkud a jak začít, nebo jste změnu provedli příliš náhle a narazili na nějaké problémy. A právě pro vás je určený tento článek.

Přesun ke zdravějšímu stravování je postaven hlavně na vyřazování nezdravých potravin. Podle mého názoru je lepší postupovat po jednotlivých krocích, oproti náhlému přechodu. Kdybych si mohl vybrat a začít znova, bylo by to právě takhle. Problémové potraviny jsem rozdělil do několika kategorií a seřadil je podle mnou domnívané závažnosti. Je jen na vás, kam až dojdete. A protože vím, že zvyk lze odstranit pouze nahrazením jiným zvykem, budu se snažit nabízet k vyřazovaným potravinám alternativy.

Na zvládnutí každého kroku si můžete dát týden nebo třeba měsíc a postupně uvidíte, jestli to opravdu funguje nebo ne.

1. Cukr

Že je cukr škodlivý, způsobuje tloustnutí, vede k cukrovce aj., ví už dnes snad každý. Proto vás nejspíše ani nepřekvapí, že cukr má velmi špatný vliv i na akné. Je však možné, že s odstraňováním cukru z jídelníčku budete mít, jako jsem měl já, veliký problém. Jeden z důvodů může být, že cukr je téměř všude. Budete muset přestat jíst sladká jídla, jako jsou palačinky, krupicová kaše, ovocné knedlíky, koláče, dorty, zákusky, čokolády, sladké sušenky, müsli tyčinky, sladké jogurty, med, sušené a kompotované ovoce, limonády a slazené vody. Na vašem místě bych se také vyhýbal hroznovému vínu, melounu, ananasu a všem džusům.

Druhým důvodem k obtížnosti zbavení se cukru může být, že na cukr se tvoří různé druhy závislostí. Pokud vás na cukru přitahuje vysoký insulinový výstřel, tak mám špatnou správu. Budete se s ním muset rozloučit. Pokud se nemůžete odpoutat od sladké chuti, doporučuji vaše nutkání zahánět ovocem, kromě výše uvedeného, a přírodním sladidlem stévie, která se hodí zvláště ke slazení nápojů. Dalším faktorem je, že z psychologického hlediska máme se sladkostmi spojené různé radostné události, jako jsou narozeniny, Vánoce, Velikonoce. Mezi časté dárky patří bonboniéry, dětem se dávají za odměnu bonbony. A někdo si může dokonce přejídáním sladkostmi kompenzovat nedostatek lásky. (To se týká hlavně žen.) Ale to je spíše jen pro zajímavost.

Kakao je také známé svým negativním účinkem na akné. Takže nejezte ani hořkou čokoládu.

2. Mléčné výrobky

Druhé na řadě jsou mléčné výrobky. Ale ne všechny, stačí vyřadit ty s vysokým obsahem bílkovin. To znamená samotné mléko, sýry a tvarohy. Ponechte máslo, smetanu a asi vám neuškodí ani bílý jogurt. U mléčných výrobků obecně platí: Čím více procent tuku a méně bílkovin, tím lépe. Pokud si nejste jistí, čtěte výživové údaje na obalech.

Místo mléka můžete pít vodu, místo sýra si dát šunku a místo tvarohu sníst zakysanou smetanu, což je v současné době jedna z mých oblíbených svačin.

3. Oleje a tuky

Oleje a tuky jsou podle mého velmi podceňovaným faktorem a bylo pro mě klíčové, uvědomit si vliv špatných olejů na akné. Tuky, kterých se chcete zbavit, jsou rostlinné oleje. Slunečnicový, řepkový, palmový, sójový, aj. Na smažení, vaření a pečení můžete používat máslo nebo sádlo. Do salátů olej olivový nebo žádný a místo margarinu opravdové máslo.

Tím to ale nekončí. Kvůli rostlinným olejům je třeba vyřadit spousta umělých výrobků. Všechny slané sušenky, brambůrky, tyčinky, křupky, apod. obsahují nemalé množství přidaných rostlinných tuků. Dejte si na ně pozor i u konzerv, hlavně u rybiček. Mimo hru jsou samozřejmě všechny fastfoody. Také si nekupujte slunečnicová, sezamová a jiná semínka, ze kterých se vlastně zmíněné oleje vyrábí. Raději ořechy.

I když o tom spousta lidí neví, živočišné tuky jsou neškodné. Ať je to tučné maso, sádlo nebo mléčný tuk v másle a smetaně. Podle zkušenosti škodí jen v momentě, kdy je přepálíte při tepelné úpravě nebo se jinak zkazí. Smažte tedy při co nejnižších teplotách.

Vyloženě léčivý účinek může mít tuk z mořských ryb. Proto jich doporučuji zařazovat co nejvíce. Mezi mé časté volby patří uzená makrela a sardinky v konzervě. Ještě lepší jsou samozřejmě čerstvé nebo mražené ryby.

4. Obilniny a luštěniny

Pokud jste alespoň přibližně zvládli první tři body, vaše akné se nejspíše výrazně zlepšilo. Pokud to chcete posunout ještě dále, vyřaďte obilniny. Týká se to pečiva, knedlíků, těstovin a čehokoli z kukuřice. Dále vyřaďte z luštěnin arašídy, fazole a čočku. Celkem dobře je na tom ještě hrášek a fazolové lusky, které si můžete občas dopřát.

Přílohy a pečivo se dobře nahrazují zeleninou. Místo arašídů zařaďte opravdové ořechy: Mandle, lískové, kešu, para a spousta jiných. Mezi neškodné přílohy patří rýže, nejlépe hnědá rýže, v toleranci jsou i brambory. Pozor ale na pečené brambory a hranolky, opět kvůli rostlinným olejům.

Klíčové na odvyknutí pečiva jsou snídaně. Naučte se dělat si vajíčka, případně párky, nebo rybí konzervy a samozřejmě zelenina. Když snídani věnujete nějaký čas, můžete si dobře pochutnat i na nějakém salátu.

Pokud se od pečiva opravdu nedokážete odpoutat, zvolte celozrnné nebo alespoň tmavé pečivo. Podle mé zkušenosti na akné tolik neškodí.

5. Uzeniny a aditiva

Skladbu jídelníčku máte v tento okamžik už téměř perfektní, je na čase se podívat na kvalitu samotných potravin. Na akné to podle mé zkušenosti vliv téměř nemá, ale je třeba to vyřešit, jestli chcete žít skutečně zdravě. Pokud jste na to šli jako já, naučili jste se konzumovat veliké množství šunek, salámů, tlačenek, párků a jiného zpracovaného masa. Už od začátku bych se vyhýbal uzeninám s přidanými zvýrazňovači chuti (kódy E6XX, typicky glutamát sodný E621). Těžko se sice vyhnout dusitanům (E250), ale i s nimi je na čase skoncovat. Začněte se proto snažit jíst pouze celistvé potraviny. To jsou ty, které vypadají tak, jak byste je našli v přírodě. Místo uzenin kupujte čerstvé maso, nebo vám možná na svačiny a večeře stačí samotné ovoce a zelenina.

6. Přílohy a jiné sacharidy

Pro maximálně optimální funkci vašeho těla je třeba nízko-sacharidová strava. Pokud dodržujete kroky 1-5, možná jste si všimli, že pro konzumaci sacharidů už nemáte moc možností. Maximálně nějaké brambory a rýže. Pokud nahradíte i tyto poslední klasické přílohy zeleninou a přejdete na skutečné nízko-sacharidové paleo, vaše procenta tělesného tuku poletí rychle dolů a vaše energie přes den naopak nahoru. Na tukový metabolismus je ale třeba si fyzicky zvyknout, proto přílohy ubírejte postupně.

Snížení příjmu sacharidů na minimum zařazuji až jako téměř poslední krok, ale pokud máte za cíl zhubnout, začněte na ubírání příloh pracovat už od začátku.

7. Farmářské výrobky

Posledním krokem, který bych chtěl někdy udělat, je přesunout se ze supermarketů na tržnice a do farmářských obchodů a kupovat maso pouze z na-trávě-se-pasoucích zvířat a zeleninu bez postřiků, vyrostlou na kvalitní půdě hnojené pouze přírodními hnojivy.

Vždy je třeba mít nějaký ideál, ke kterému můžeme dlouhodobě směřovat.

Praktické tipy

1. Pokud vás trápí akné, veďte si deník s jídly. Zapisujte si, co přes den jíte a pokud se vám najednou akné zhorší, můžete jednoduše zanalyzovat, co to způsobilo. Díky tomu si pak můžete stravu přizpůsobovat sami sobě.

2. Levnější maso získáte, pokud budete vybírat tučnější druhy. To má navíc ten bonus, že se z něho zároveň i více najíte a začnete si rychleji zvykat na tukový metabolismus. Dále ušetříte, pokud budete kupovat větší porce. Můžete ho připravit více najednou, na dva až tři dny dopředu. Když jsou výrazné slevy na rybičky v konzervách, vyplatí se nakoupit jich více do zásoby. Pozor jen na jejich složení, zejména rostlinné oleje a glutamát.

3. Levnější zelenina, to se hodí hlavně přes zimu, je kořenová zelenina, např. mrkev nebo červená řepa. Také se vyplatí zavítat k pultům s mraženou zeleninou. Další dobrá možnost je sterilovaná zelenina ve sklenicích.

Závěr

Pokud jste to dočetli až sem, tak mám radost a děkuji vám. A pokud jste si z článku něco odnesli a třeba to i využijete, budu mít ještě větší radost.

Michal Punčochář


Komentáře

Podělte se o své zkušenosti s akné nebo stravou, co Vám osobně pomohlo nebo nepomohlo? Zeptejte se na cokoli v komentářích, nebo mě kontaktujte přímo.




Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Prášky proti akné - http://derminax.lv
Měl jsem na obličeji ošklivé vyrážky víc jak 15 let a teď jsou všechny pryč.
20.05.2019
Martin napsal(a)...trvalý odkaz
Je mi 33 a od 15 mě stále akné trápilo. Snažil jsem se cvičit a tomu odpovídala i strava. Byly období, kdy jsem jedl vše, jindy se snažil cukr omezovat, nejedl sladké, snažil se jíst zdravě. Aby ale člověk neměl hlad a hledí na finance, jí i ty přílohy a já si říkal, co je špatné na rýži. S akné jsem bojoval všelijak. Kosmetika všech značek, preparáty od kožní. Období klidu pokaždé tak půl roku bylo jen s antibiotiky. I to zažívání nebylo ono. Připravovat si kvalitní jídlo je i časově náročné. Chcete-li omezit přílohy, jen maso se zeleninou nevydrží tak dlouho, musíte ho jíst víc a o to se prodraží. I to je pohled člověka, který má nějaký rozpočet. Udělám skok na konec, kdy jsem se odhodlal změnit celou životosprávu a nakonec zabíraly věci, které dřív každá samostatně nefungovaly.
Každý je jiný, každý má jiné tolerance na ruzné věci a mluvím výhradně za své zkušenosti. Mastná pleť se sklonem k podráždění.
Nesnášenlivost laktózy. Lepek si nejsem jistý
1.Strava
začal jsem přemýšlet o jídle, jak je upravené a vyrobené a řekl si, čím víc je potřeba ho upravovat, a vyrábět, než se zabalí do obalu, který si doma rozbalíme, tím hůř, takže jsem takové jidlo zcela eliminoval a to platí i pro pečivo. Obilí jen tak surové neohlodám a vše, co je potřeba k výrobě i obyčejného chleba, pro mé tělo není přirozené, i když je to levnější varianta stravování. Tak to cítím a tak nad tím přemýšlím. Sladkosti, pečivo, marmeláda, mléko. Můžete si dosadit prakticky všechno. Omezil jsem prakticky všechno i co se příloh týče až na čerstvé maso a zeleninu. Samozřejmě nemůžu být pokrytec, co se týče doplňků stravy a vitamínů, či minerálů. je třeba se dívat, jak se co vyrábí a co to obsahuje. Doplňky stravy si protiřečí s tím, co jsem říkal, ale pokud ve své podstatě obsahují prospěšné věci a eliminují ty negativní (kvalitní doplňky a některé náhrady stravy) tak jsou to užiteční pomocníci. Nic není černé a bílé. například jsem začal používat český produkt Mana, viz. google, který mi ušetří čas a má takové složení, že jeho obsahová hodnota je zdravější, než většina jídel lidské populace. Co se peněz týče, je to na pohledu každého z nás, jestli chce žít zdravě a žije jen jednou. I já byl skeptický, ale po tom, jak se cítím, mi to za ty peníze stojí. Tedy, co se stravování týče, používám manu, která mi šetří čas, z jídel čerstvé suroviny, jako maso a zelenina s co nejmenší upravou při produkčním procesu, než se dostane k zákazníkovi a takové suroviny, které pokud možno, eliminují zbytečné sacharidy a cukry. Co jsem přestal jíst rýži, kterou jsem jedl pravidelně, akné ustupuje. I mana obsahuje sacharidy, ale neni sacharid, jako sacharid. Co se týče rozložení stravy, protože za ten den nějaké ty sacharidy sníte, platí pravidlo, čím blíže k večeru, tím méně sacharidů v jídle. Pokud teda někdo neodolá a chce podvádět ve stravě, lepší ráno, než večer.
Za celé ty roky, když jsem tohle dodržel, akné začalo ustupovat, ale jde o kompletní životosprávu
2.Kosmetika
Zkusil jsem toho hodně, antibakteriálni veci, krémy, třeba skinoren. volně prodejný krém. Dřív jsem ho zkusil a po čase po něm byl podrážděný. Tak jsem ho zavrhnul, stále byl zoufalý a zkoušel a hledal, až máte plnou poličku preparátů a nevíte, co s nimi a kolik peněz dohromady stály, což je další pohled na finance, kolik peněz jste byli ochotni připlatit za věci, které nefungují. Tak proč ty samé peníze nepoužít na kvalitnější stravu. Řekl jsem si, že na to půjdu logicky a díky dlouhým zkušenostem při hledání i narazím na něco, co opravdu pomůže. Tedy
-mýdlo protex (tuhé, i tekuté)
Teď používám tekuté. je na trhu hodně antibakteriálních věci. Tohle mi bylo doporučeno a opravdu funguje. Pomáhalo mi i v období, kdy jsem nedodoržoval ostatní životosprávu (jedl, jako prase) což je jen ukázka, že nestačí změni jednu věc, ale komplet přístup ke všemu.
-Poté přípravky od biodermy,
které jsem nevěřil a ze všech kvalitních, i nekvalitních značek jsem tohle zkusil, jako poslední. Čistící gel a tonizační sérum na stažení pórů z řady na akné. Od toho mám ještě nějaké sérum na čistění pórů (krém), ale to je pro mě jen bonus. Důležitý je základ.
-Skinoren...ano, poprvé jsem po něm byl podrážděný. Možná ve snaze lepších vysledků, jsem ho použil víckrát, než dvakrát denně s dalšími krémy, ze kterých ani jeden nebyl určený k hydrataci pleti. Po omytí a čištěni tváře ho používám, jako první, slabá vrstva, poctivě dvakrát denně stejně, jako čištění, pak až zmíněné sérum od biodermy
-Krém od havlíkovy apotéky Krásná slečna (vhodný i pro muže :D )
Netřeba hledět na název, ale na složení krému. Má hydratační schopnost, stačí ho velmi tenká vrstva a obsahuje klíčové vitamíny. Vyzdvihuju vitamín A, který je i v maně, ale samozřejmě kluci věděli, co dělají a celkové složení jistě plní svůj úkol. V kombinaci s mastnou pletí je pleť ze začátku po chvili mastnější a abych se neleskl, jak psí kulky, holt jsem se někdy otřel do papírového kapesníku, ale to jsem dělal kvůli mastné pleti i předtím. Alespoň má člověk přehled a vidí, jak moc se tvář mastí a že se to lepší. Tenhle krém měl taky svůj efekt. Pomáhal, ale né tolik... až, když jsme změnil komplet životosprávu
Není náhoda, že v minulosti jsem zkusil všechno z výše vypsaného, ale ne tak poctivě a ne všechny aspekty dohromady, fungovalo to jen trošku a znáte ten efekt. Něco chvilku pomůže a pak to přestane mít efekt a zase zoufale hledáme a zkoušíme, co by nám pomohlo. V momentě, kdy jsem omezil přílohy, rýže, brambory, hlavně těstoviny, i když ty jsem omezil dávno a hlavně po vysazení rýže, po použivání kosmetiky v dané kombinaci s logickým přístupem, zlikvidovat bakterie, vyčistit, ošetřit, vyživit, + životospráva, co se i cvičení týče a přemyšlení nejen nad tím, co jím, ale i, kdy to jím, pokud životosprávu berete, jako celek a chcete být hezcí komplet i uvnitř a dobře se cítit, tak po těch nekonečných letech tahle kombinace skutečně pomáhá. Akné mizí, pleť se mi přestává tolik mastit a i když i já někdy podvádím, když jsem po náročném dnu unavený, či jsem pryč a není jak tvář očistit, či jednou za čas sním pořádné jidlo i s přílohou, nebo něco sladké, krom surovin, které vím, že mi vyloženě škodí, jako mléčné výrobky, není to takové zlo, které by mělo efekt, jak v minulosti, že hned něco vyskáče a můžu s tím bojovat znovu. Poprvé bez různých léků, antibiotik, i co se těla a vitality týče, mám víc energie a hlavě větší pohodu. Žiju jen jednou a tenhle výsledek mi za ty peníze stojí a i když jsem byl v minulosti skeptický, teď už chápu, že to má smysl. Silné tělo má silnou a zdravou mysl, máme uvnitř pohodu a to je v životě důležitější, než ušetřit pár peňez, při tom se trápit a jednou stejně umřít.
Každý je jiný a popsal jsem svoje zkušenosti a své reakce. Třeba to někomu pomůže, třeba ne. Třeba stačí jina kosmetika a zsravého jídla je spousta. Pointa vyčerpávajícího slohu je, že nestačí doufat v jednu věc, ale dívat se na celek, jako domino. Když chcete, aby spadla celá řada, musíte postavit všechny kostky. Za překlepy, či chyby se omlouvám. Musím valit a není čas na kontrolu. Hodně štěstí všem.
20.07.2018
Míša napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj..super článek..určitě zkusím..už delší dobu jsem vynechávala lepek, a mléčné výrobky.. zlepšení šlo trochu znát..ale furt to není ono. Chtěla jsem se zeptat jestli je škodlivá pohanka nebo třeba špladová mouka?
31.01.2017
Nikol napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj,
poutavý článek. Chtěla bych se zeptat, dodržuješ tento jídelníček - vyřazené potraviny - neustále? Zajímalo by mě, pokud bych občas něco zakázaného snědla, tak zda to bude okamžitě vidět i na pleti.

Díky předem za info :-)
30.10.2016
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@anonym: Ahoj, díky. Výsledky by měly být vidět nejdéle do týdne.
08.02.2016
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj,
moc hezký článek. Chtěl bych se zeptat za jak dlouho jsi po této stravě viděl výsledky?
06.02.2016
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj, také vim co je to akne...
Ještě před tim, než jsem přečetla Vaš članek jsem si všimla, že hlavně cukr a tučná jidla mi akne vyvolavaji : stači pulka Milky a za hodinu je to hrozne :D Naopak zelenina hodně pomaha..
Chtěla bych poradit jak se zbavit zavislosti na cukru - NEPŘIPOUŠTĚJTE HLAD. Nesmite mit velký hlad, potom jediný co chcete je sladkost :)) Abyste hlad neměli musite pravidelně (časově) jist nebo mit u sebe vždycky něco zdraveho :))
11.11.2015
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Michale,
Přečetla jsem si oba články a děkuju za inspiraci. Budu se snažit časem se zbavovat potravin, které napomáhají akné (mléčné výrobky, cukr,...)
Doufám, že mi tvoje rady k něčemu budou ;)
07.07.2015
Anonym napsal(a)...trvalý odkaz
S tim vyřazením medu si dovolím nesouhlasit, je to naprosto jiný zdroj glukozy než bílý rafinový cukr, nehledě na to ,že obsahuje další ruzné prospěšné prvky (draslík,vápnik,sodík) a široké spektrum B vitaminu, který je k potlačení akné taktéž nutný. Neříkam, že bychom se jim měli ládovat bůh vi kolik, ale lžička medu denně dle mého naopak prospěje. Jinak super článek :)
18.05.2015
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Jáchyme,

mléčné výrobky jsou pro posilování skvělé, už ne tolik pro akné a pro zdraví. Podporují růst síly a svalů, protože mají vysoký obsah bílkovin a stimulují hormon insulin. Nejlepší zdroj bílkovin je podle mě maso. Některé rostliny mají v sobě také hodně bílkovin, ale jsou to většinou luštěniny, které zhoršují akné a nejsou moc zdravé . Pokud máš za cíl přibrat svalovou hmotu, potřebuješ jíst hodně sacharidů kvůli tomu insulinu. Osobně bych zvolil hodně rýže. Já sám také posiluji, ale cíl mám zvýšení síly, takže mi vyhovuje nízko-sacharidová strava a bez mléčných výrobků se také obejdu. Akorát těsně po tréninku si dám nějaké sladší ovoce, zpravidla je to banán, a k tomu šunku, která má hodně bílkovin a málo tuku.

Ohledně toho vymačkávání, na to nemám jednoznačný názor. Říká se, že je lepší vymáčknout a ránu vyčistit, než aby ti to později prasklo samo a případně zaneslo nějakými nečistotami. Na druhou stranu, vymáčknutím ti vznikne rána, která se déle hojí a také delší dobu zanechá jizvu. Jde o to, jestli se ti akné průběžně zlepšuje, nebo to pořád ještě nemáš vychytané. Jestli, když to nevymáčkneš, to časem splaskne, nebo se zvětší a praskne. Taky je otázka, co vypadá méně špatně.
09.05.2015
Jáchym napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Michale, díky za tvůj článek. Donutil mě začít přemýšlet nad svým jídelníčkem a to nejen z pohledu akné, ale i zdraví. Sladké věci omezuju jak jen jde, jen mám problém s mléčnými výrobky. Věnuju se posilování a docela pociťuji jejich nedostatek v den kdy je omezim. Proto bych se chtěl zeptat, jak se tento problém dá řešit. Dá se obsah bílkovin nahradit rostli nou stravou? Dále bych měl otázku na to, jestli akné vymačkávat, nebo ne. Díky za odpověď a hlavně za tvůj osobní názor v tomto článku.
09.05.2015
Michal Punčochář napsal(a)...trvalý odkaz
@Lukáš Filip:
Ahoj.
Díky, že se ti články líbí.
Určitě zkus prvních pár bodů, uvidíš jestli ti to pomůže. Dej pak vědět, jak to funguje :)

05.05.2015
Lukáš Filip napsal(a)...trvalý odkaz
Ahoj Mochale
Přečetl jsem si to celé a mám radost že někdo něco takového napsal.
Zkusím omezit ty věci co jsi psal (např.cukr, mléčné výrobky atd...).
Je my 16 let a doufám že se my to zlepší co nejdříve
A děkuji za pomoc
Doufám že to pomůže
Taky my nepomohli žádné chemické prostředky jako tobě, tak zkusím tu tvojí metodu.
05.05.2015